1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. TCMB, zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe gitti

TCMB, zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe gitti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğinin artırılması için zorunlu karşılık düzenlenmesinde değişikliğe gidildiğini duyurdu.

featured
© TCMB
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankara

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yayınladığı basın duyurusunda fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğinin artırılması için zorunlu karşılık düzenlenmesinde değişikliğe gidildiğini duyurdu.

TCMB tarafından yapılan açıklamada, 2021 yılı Para ve Kur Politikası metninde yer alan zorunlu karşılık oranlarının fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda sade bir çerçevede parasal duruşu ve parasal aktarım mekanizmasını destekleyici bir araç olarak kullanılacağı hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi:

  • Türk lirası zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde ve yükümlülük türlerinde 200 baz puan artırılmasına,
  • Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilebilmesi imkânı azami oranının yüzde 30’dan yüzde 20’ye düşürülmesine,
  • Türk lirası zorunlu karşılıkların standart altın cinsinden tesis edilebilmesi imkânı azami oranının yüzde 20’den yüzde 15’e düşürülmesine karar verilmiştir.
TCMB, zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe gitti
Yorum Yap

Âtî Haber Ajansı internet sitesinde yayınlanan haber ve görseller, aboneler dışında kullanılamaz. Abonelik için lütfen iletişime geçin.
Giriş Yap

Âtî Haber Ajansı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!